Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rychle k vrcholu !

6. 12. 2006

    Obrazek

     Jestliže mně někdo chce porazit na běžecké trati a má s tím potíže, tak největší šanci má v bězích do vrchu. V sobotu 02.12.2006 jsem se opět přesvědčil o tom, že v bězích do vrchu nejsem opravdu žádný přeborník. Možná to bude tím, že můj trénink není nijak na kopce zaměřen. A je také pravda, že jsem poprvé v letošní sezóně běžel do vrchu až nyní.Obrazek

      Běh do vrchu „Ráztoka - Pustevny“, který jsem si v sobotu střihnul není ani tolik extrémní oproti jiným stoupáčkům, jenž jsem již v minulosti absolvoval. Někteří zkušení běžečtí vrchaři dokonce tvrdí, že to je vlastně takový sprint do kopečka :) No mně to stačilo. Jsem spíše tempař, který závodí ve vytrvalostních bězích v nižších tepových frekvencích než je u závodů do vrchu běžné. V běhu na Pustevny jsem také pěkně funěl a měl jsem někdy pocit, že asi vyhodím plíce s těla. Soupeře, které běžně na rovinkách proháním jsem viděl jenom prvních pár set metrů. Ale zase se mi poštěstilo si kvalitně za závodit s jinými soupeři, kteří mně někdy opravdu hodně zaujali.

     Pavel „beet“ Repáň je určitě dobrý vrchař a na Pustevnách mi to také dokázal. Někdy v polovině kopce mně dorazil a nejmíň dvakrát utrhnul. Já mu před startem závodu při dotazu jestli mně dneska porazí slíbil, že se jen tak nedám a budu bojovat. A taky, že jo. Povedlo se mi ho vždycky zpátky stáhnout a v závěru jsem mu i trošku do cíle utekl. Moc se mi to líbilo, protože to byl souboj plný zvratů a až do konce nebylo jasné kdo jej vyhraje.

     Moc zajímavé bylo i sledovat zápolení třech veteránů v kategorii 50-59 let, kteří se ocitli ve stejné skupině jako já. Jednalo se o Žilinské duo Lubomíra Lišky se Stanislavem Svitákem, které doplnil Zdeněk Kacíř z Karviné. Všichni tři hodně taktizovali a neustále se vzájemně škubali s razantními nástupy. Nikoho mezi sebe nechtěli moc pouštět a ostatní členové skupiny, včetně mně měli co dělat, aby jsme je udrželi. Zase jsem jednou zažil na vlastní kůži jak se závodí o umístění, i když se nejednalo o mou kategorii. Možná taky proto jsem se potom nechal stáhnout k závěrečnému souboji s „beetem“ a také samozřejmě s těmito vrchařskými borci. Dopadlo to tak, že vítěz kategorie 50-59 let Lubomír Liška mně nakonec porazil o šest sekund, druhý v této kategorii Stanislav Sviták doběhl za mnou o deset sekund stejně jako třetí Zdeněk Kacíř, jenž měl v cíli na mně ztrátu pouze patnáct sekund. Tak si říkám, že pokud udržím do mých padesáti let svou současnou výkonnost, tak možná taky jednou vystoupím na stupně vítězů v nějakém běhu do vrcObrazekhu :)

     Myslím si, že přestože jsou běhy do vrchu o něčem úplně jiném než běhy maratonské, tak jejich častější absolvování v přípravě na novou sezónu nebo v průběhu další sezóny mi může jenom prospět. I při vytrvalostních bězích je totiž někdy nutné použít silový běh na vyšších tepovkách, ať už při náhlém vynuceném zrychlení, nebo při prudších kopečcích, které se někdy na delších tratích objevují. Mám dokonce podezření, že běhy do vrchu jsou i výborná rychlostní příprava pro kratší závody na rovině. Takže letošní dluh se pokusím v příštím období trochu napravit a už v blízké době se objevím na prestižním http://lysacup.cz/ :)

     Chci se také zamyslet nad běžně vysokou až masovou účastí závodníků na bězích do vrchu. Na běhu do vrchu „Ráztoka-Pustevny“ jich totiž odstartovalo úctyhodných 265 !! Když vezmu v potaz výši startovného, nabízené ceny, minimální zázemí, často drsné podmínky a počasí - a to vše porovnám s jinými běžeckými závody, tak to nechápu. Snad mně napadá jenom, že běhy do vrchu jsou současná móda mezi běžeckými nadšenci, že běhy do vrchu rádi běhají i cyklisté a lyžaři, že krásná příroda a výhledy z vyběhnutých vrcholů jsou parádní a nezapomenutelné. Těch důvodů asi bude mnohem více ......... když tak mi ty svoje napište do komentářů k tomuto článku.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re:

(Beet, 8. 12. 2006 22:34)

Musím tě opravit. Já nejsem vůbec žádný vrchař, ale snažím se to změnit. ;-) Náš souboj se mi taky líbil a doufám, že nebyl poslední.

Já odobně si nemyslím, že by nastával nějaký boom běhu do vrchu. Závodů kde by bylo přes 200 lidí zas není tak moc. Pustevny jsou specifické svou nenáročností a vhodným termínem jak už napsal Vlasta.

RE:

(-W-, 6. 12. 2006 16:34)

VlastaK: Aha tak já už vím proč jsem musel stát tu dlouhatánskou frontu na párek a polévku - já byl totiž třicátý první !!!

Rosťa B.: V Rybniku jsem v neděli byl a kdybych den před tím neběžel Pustevny a tam nefoukal takový silný vítr tak se za výsledek stydím :) viz.: http://www.bushido.rybnik.pl/index.php?dz=5&id=5

Kopečky já rád.

(Rosťa B., 6. 12. 2006 16:16)

Já to mám Petře naopak. Do kopečků se mi daří víc než u klasických měst.závodů.Nevím čím to je. Ale taky třeba LC mi zatím nesedí.Asi ještě neumím běhat po hromadách kamení. Ale pilně se teď učím.Pustevny se mi velmi líbily, protože se mi konečně podařilo být před prvním šedesátníkem, což je pro mne velký úspěch.Ale je fakt, že se na Pustevnách nějak moc závodilo, a to na všech pozicích. Já sám jsem se utrhnul si 4x nebo 5x což běžně nedělám. Asi to bylo tím, že tam bylo hodně lidí, hodně známých tváří, hodně soupeřů a člověk se chtěl na závěr sezóny ukázat.
Jak si dopadl v Rybniku ? Nikde jsem na polských stránkách neviděl výsledky.

Rychle na vrchol :-)

(VlastaK, 6. 12. 2006 13:06)

Pěkný článeček, hlavně jeho úvodník i s inspirativní fotografií :-)
Pokud jsi toužil zažít pravé vrchařské trápení, měl si přijít druhý den po Pustevnách na Lysacup. Stoupání od hotelu Bezruč na Lysou horu dalo zabrat všem a ti méně psychicky odolní jedinci (například já) si z toho udělali turistický pochod s občasným vloženým klusem (přesto to stačilo k překonání mého traťového rekordu o dvacet vteřin:-) )
Trať na Pustevny, pokud na cestě neleží sníh, je opravdu vrchařský sprint. Aspoň mně sobotní závod hodně připomínal klasickou desítku na silnici. Taktizování, schovávání do háku, nástupy...
A proč jsou Pustevny tak oblíbené? Možná proto, že je to jedno z nejznámějších míst v Beskydech. Je to v období, kdy všem skončila sezóna a nebo ještě nezačala. Cyklisté v té době obyčejně pověsili svá kola na háky, běžci se loučí se sezónou, horolezci už nelozí po horách, lyžaři testují formu před prvními závody...
A zázemí na Pustevnách taky není nejhorší. Ovšem jen pro ty, kteří doběhnou mezi prvními třiceti, rychle zaujmou místo v chatě u stolu a vyzvednou si jídlo dříve, než se utvoří ty příšerné fronty...:-)